Kuidas ma omale load sain…

Vahelduseks üks väike sissevaade kohalikku asjaajamisse.

Nimelt on siin tekkinud vajadus kohalike juhilubade järele. Kohalik bürokraatia ja pabermajandus on muidugi suhteliselt kohutav, eriti kui sa oled välismaalane. Seega sai tänu meie hea sekretäri abile veidikene ära kasutatud siinsete asutuste korruptiivsust.

Protsess hakkas paar nädalat tagasi, uurisin sekretäril, et mis selleks teha tuleb jne. Lubas oma kontaktiga uurida. Vahepeal uurisin netist, et tegelt on vaja tervisetõendit ja veel mida kõike. Peale mõnda päeva ütles sekretär, et ilmselt varsti saame ära teha, ta veel kaupleb hinda. See siis tähendas muidugi seda, et ma saan load ilma vereproove jms andmata ning ka liiklusbüroos peaks enamvähem ilma järjekorrata minema.

Täna siis saabus vajalik päev, dokumendid ja sularaha kaasas, läksime kõigepealt tervisetõendit saama.
Koht asus Manila linnosas, sellelt pisikeselt tänavalt keerasime ühele tiba suuremale, ning seal oli ühe maja esimene korrus tänavale avatud, ühe posti otsas rippus a4 suuruses silt, et tegu on kliinikuga vms. Fine. Kaaluti, mõõdeti ja kontrolliti silmanägemist. Viimase puhul… tahvlil olid kõige väiksemas kirjad tähed kinni teibitud, väikseim näha olnud rida tähti… kui prillideta inimene seda ei näeks, siis oleks juba päris ammu pidanud prillid muretsema.

cof

Igatahes, 5min ja tervisetõend käes. Seejärel sõitsime siis juba kohalikku liiklusbüroosse.
Esimene üllatus oli see, et tegemist oli avatud hoonega, ei mingeid uksi kuskil.
Teine oli see, et seal olid kirik ja liiklusbüroo 2in1.

Selgus, et inimesed, kes nö kiriku osas istusid, ei olnud seal nüüd oma hinge eest hoolt kandmas, vaid kuna järjekorrad on seal niivõrd pikad, siis kasututakse ka seda järjekordade pidamiseks.

Mu dokumendid ja igasugu täidetud paberid liikusid ühe kuti abil kiirelt sinna, kuhu vaja (minighetk ka vastav hulk sularaha). Juba kutsuti 1 akna äärde – andsin allkirja ja tegin pilti.
Vahepealsel ajal paluti mul istuda, sest seal oli palju turvakaameraid ja muidu võib asi kahtlasem tunduda, siis jätsin mulje nagu ootaksin samuti järjekorras.
10minutit ootamist ja juba kutsuti järgmise akna äärede – andsin uuesti allkirja ja tegin pilti, seekord võeti sõrmejälgi ka.

Selgus, et esimene pilt oli “süsteemi” jaoks, teine aga siis päriselt lubade peale minev. Miks ei võiks sama pilt ja allkiri mõlemas olla, jäi arusaamatuks. Töökoht muidugi jällegi juures, sest mõlema jaoks olid eraldi aknakesed ja inimesed tööl.

Ja siis juba jäigi veel natuke oodata ja kutsuti mind kolmanda akna juurde kust juhiluba pihku lükati. Kokku ehk 45min ootamist.
Väljaspool järjekorda oleks kogu protsess võtnud aega vähemalt ühe tööpäeva, lisaks tegema ka “sõidueksami”, mis seisneb tegelikult lihtsalt kunagi Eestis tehtud pargisõidus. Seletab niimõndagi selle linna liikluse kohta…

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s