religioonist. vol1.

Religioon on miski, millest siin väga lihtsalt ei üle ega ümber ei saa. Nimelt, siin riigist on vist suhteliselt võimatu leida kedagi, kes ühte või teist usku ei oleks. Enamasti on nad kõik ühte usku – 82% rahvast on katoliiklased, 11% protestandid ja muud tegelased. Aga on ka moslemeid, 5,6%, ning sellega on islam ka suuruselt teine religioon siin riigis. Riik ja kirik on aga seaduse järgi lahus ning kõiki religioone koheldakse võrdselt. Kogu seadusandlus ise aga lähtub tugevalt religioonist (kasvõi näiteks abordi küsimuses). See vähene, mis üle jääb, on budism, kohalikud traditsioonilised religioonid, judaism, hinduism ja miskõik veel. Aga neid on vähe.

Mitte, et sellega igapäev kokku puutuks, aga aeg-ajalt kohalikega suheldes kerkib küsimus ikkagi päevakorda. Taoline vestlus on siin väikeste variatsioonidega juhtunud tunduvalt rohkem kui korra:

„Mis su religioon on?“
„No….. sellessuhtes, et… ei ole religiooni“
*Nähtav segadus küsija näos*
„Aga… millesse sa siis usud?“

Üritad siis kuidagi viisakalt seletada, et näe… me tuleme siukest kohast nagu Eesti, kõige religioonivaesem koht maailmas ja pole kombeks.

Kirikus käivad inimesed usinalt, pühapäeviti on kõik kirikud ja kabelid paksult rahvast täis. Enne jõule võis näha, et ka öösel kell 4 vooris metsikult rahvast kirikutesse. Kuna rahvast on palju ja neile meeldib palju kaubamajades aega veeta, siis on ka igas endast lugupidavas kaubanduskeskuses kabel olemas. Kirikuid on juba meie kodutänaval rohkem kui 2. Meie kodutänavas on ka sünagoog aga see on pigem erandlik nähtus siin, Manilas vist olla kokku 2 sünagoogi väidetavalt. Fakti kontrollida ei viitsi, sest ega see tänapäeval nagunii midagi ei loe.

Kirjad “IN WE GOD TRUST” jne on väga levinud nii majadel, autodel kui ka ühistranspordis (jeepneyd). Kõik oma suuremad ostud ja tegevused õnnistatakse. Enne matkama minekut või pikema bussisõidu algust laseb niimõnigi väikese palve. Eduka lennureisi puhul läheb tänu jumalale, mitte piloodile. Kõigi jaoks on see nii normaalne, et seda harjumatum tundub see meiesugustele paganatele.

Mõned näited tänavatelt:

cofcof

Moslemid on aga kõik kogunenud riigi lõunaossa. Tõsi, aegajalt näeb ka Makati tänavatel üleni kaetud (burka/niqab) naisterahvaid. Siin tuleb ka veidi põnevus mängu. Nimelt, moslemeid on küll vähe, kuid ega nende suhted kõigiga just ülemäära head ei ole. Näiteks tegutseb siin ka siuke vahva grupeering nagu Abu Sayyaf, kes on tänapäeval osakeseks ISIS’est. Jube võõras on mõelda, et elame riigis kus aktiivselt ISIS tegutseb. Aga sellele mõtlemist on ka vb max 3 korda ette tulnud. Nad seal omas kandis kipuvad aegalt inimrööve korraldama või siinseal mõnda granaadirünnakut vms tegema. Aga kuna nad on meist siiski päris kaugel, siis siinset elu ei mõjuta see kuidagi. Kaart ka sellest, et kui kaugel nad tegelt meist on (roheline osa siis moslemid).

2 thoughts on “religioonist. vol1.

    1. haha. tõepoolest. Aga sellejärgi ütleks, et vaid väike protsent jõukamaid võtab vaevaks jumala poole pöörduda. Ülejäänud on eksiteel kuidagi. Või siis Jumal vaatab suuremat pilti, mitte indiviidi tasemel.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s